top of page

Geometryczne figury

nitką wyszywane ...

czyli haft matematyczny

 

    Haft matematyczny swoje początki zawdzięcza angielskiej nauczycielce matematyki Mary Everest Boole, która postanowiła ułatwić swoim uczniom zrozumienie zasad geometrii. Za pomocą deski, wbitych w nią gwoździ i kolorowych sznureczków tłumaczyła swoim podopiecznym własności figur geometrycznych . Po jakimś czasie okazało się, że w ten sposób mogą powstawać różne matematyczne kształty i kontury, a następnie stworzone
z nich na swoje podobieństwo, obrazy. I w ten oto sposób matematyka stała się inspiracją dla tworzenia haftów polegających na wyszywaniu wzorów przy użyciu różnobarwnych nici.

   Tworzenie takich właśnie aplikacji wbrew pozorom

jest bardzo proste i możliwe do opanowania przez

wszystkich, niezależnie od wieku, płci,

zdolności czy umiejętności wyszywania.

Wszystkie wykonywane czynności niewątpliwie

sprawią wiele przyjemności, będą formą relaksu

czy też sposobem na codzienną nudę. Jednak najważniejsze jest według mnie to, że w przeciągu 1-2 godzin można stworzyć własnoręcznie i przy niedużym nakładzie sił i środków, małe cudeńko, które możemy podarować komuś bliskiemu.

 

   Wzory do wyszywania można odszukać w Internecie, ale można też stworzyć własne, wystarczy narysować sam obrys i kształt, a następnie na konturach należy wyznaczyć w równych odstępach miejsce dziurek i już gotowe. Jest również wiele tutoriali, z którymi krok po kroku wykonamy kartkę. 

 

    Na początek wszystkim zainteresowanym polecam strony internetowe, gdzie zamieszczono wzory wraz z instrukcją wyszywania; jest to dobry sposób na zapoznanie się z różnymi sposobami wyszywania wszelkich geometrycznych figur.  Zachęcam, naprawdę warto.

https://www.stringartfun.com/section.php/2/1/free-patterns

https://www.form-a-lines.net/section.php    /12/1/free_e_patterns?&currency=7

https://www.stitchingcards.com/section.php/5/1/free-e-patterns

https://annspaperart.ch/home/products/downloads/

https://www.etsy.com/pl/shop/Darse

 

 

    Aby zacząć przygodę z haftem matematycznym musimy zaopatrzyć się
w: cienką igłę, kolorowe nici (najlepiej mulinę), 2 arkusze A5 papieru w różnym kolorze (jeden, na którym będziemy wyszywać wzór, drugi, który posłuży jako podstawa kartki – na nim przykleimy wyszyty wzór), nożyczki, taśmę klejącą zwykłą i dwustronną, podkładkę korkową, pinezkę do nakłuwania  dziurek ...
i oczywiście wzór.

   Składamy jeden arkusz formatu A5 na pół – to będzie nasza baza, drugi arkusz, na którym będziemy wyszywać wzór obcinamy do rozmiaru A6. Do kartonika, na którym będziemy haftować przyklejamy taśmą klejącą wzór, kartonik kładziemy na podkładkę korkową i przy pomocy pinezki wykuwamy dziurki. Usuwamy kartkę ze wzorem, nawlekamy igłę pojedynczą nitką, taśmą klejącą przyklejamy koniec nitki do kartonika „od spodu”, a następnie postępujemy zgodnie z instrukcją załączoną do wzoru. Po wyszyciu całości, kartonik ze wzorem przyklejamy dwustronną taśmą klejącą do bazy i kartka gotowa. 

A tutaj kilka moich prac

 

 

 

M. P.

choinka 1.png
dzwoneczki.png
Haft - prezentacja.png
bottom of page