top of page

RATUJMY PSZCZOŁY RAZ JESZCZE!!!

 

     

     Jako dalszy ciąg akcji prowadzonej na jesieni przez klasę 2 f publikujemy (za zgodą nadawcy) informację, jaką od Greenpeace Polska otrzymała Pani Profesor Izabela Wiśniowska.

Zachęcamy do nieustannej pomocy naszym adoptowanym i innym pszczołom oraz pozostałym zapylaczom! Pamiętajmy, że adopcja zwierzęcia zobowiązuje!

 

Zachęcamy również do przesyłania na adres biblioteki - herbert99biblioteka@op.pl  zdjęć

dokumentujących Wasze działania dla zapylaczy.

 

 

Dzień dobry,

 

wszystkiego najlepszego z okazji Światowego Dnia Pszczół! Wraz z nadejściem wiosny rozbzyczały się łąki i sady: owady szukają pokarmu i zapylają rośliny. Czy może być lepsza okazja, żeby poświęcić nieco uwagi zapylaczom? To czas, w którym idealnie widać, jak bardzo potrzebujemy ich pracy i jak ważne jest, żeby tworzyć przyjazne im przestrzenie. W ramach naszych (naszych wspólnych - pamiętaj, że jesteś ich częścią!) tegorocznych pszczelich działań chcemy sprawić, że Ci, którzy mają najwięcej bezpośredniego kontaktu z owadami zapylającymi, czyli pszczelarze i rolnicy, będą działać w taki sposób, który przyniesie zysk i im, i zapylaczom.

 

Jeśli Ty także masz chęć zrobić tej wiosny coś dla pszczół albo po prostu dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy Cię do wzięcia udziału w jednym z naszych bezpłatnych pszczelich kursów: możesz nauczyć się, jak zbudować hotelik dla zapylaczy, jak zmienić swój balkon albo ogród w prawdziwy pszczeli raj albo sypać zapylaczowymi ciekawostkami jak z rękawa.

zapisz się na kurs » https://monitoringpszczol.pl/kursy/


Intensywne rolnictwo, ogromne połacie jednorodnych upraw i pestycydy to dla zapylaczy groźna mieszanka, tym bardziej, że niebezpieczne substancje potrafią pozostać w glebie jeszcze długo po zakończeniu oprysków. Na przestrzeni ostatnich lat systematycznie sprawdzaliśmy obecność pestycydów w najbardziej popularnej uprawie zależnej od zapylaczy, czyli w kwitnącym właśnie bardzo malowniczo rzepaku. Dzisiaj, z okazji pszczelego święta, publikujemy raport - przestrogę - https://www.greenpeace.org/poland/raporty/28578/badanie-obecnosci-pestycydow-w-kwiatostanach-rzepaku

Praca zapylaczy jest niezbędna do rozwoju zdecydowanej większości roślin kwitnących na Ziemi. A to oznacza, że dzięki pszczołom otrzymujemy dużą część naszego pożywienia. O wartości świeżego, różnorodnego jedzenia nikogo nie trzeba przekonywać, prawda? Dzięki zapylaczom plony są większe, owoce i warzywa bardziej dorodne, a nasiona bardziej wartościowe. Dbałość o owady zapylające jest w interesie nas wszystkich, także
(a może nawet: szczególnie!) osób uprawiających rolę czy posiadających sady.

Dlatego w tym roku zamierzamy dotrzeć jak najbardziej bezpośrednio: do samych rolników, sadowników i do rozsianych po Polsce Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR). Chcemy podzielić się wnioskami z naszego raportu rzepakowego i przeprowadzić szkolenia dla Doradców Rolnych, dzięki którym rolnicy będą mogli się dowiedzieć, jak współpracować z zapylaczami w uprawie ziemi, tworzyć dla nich przyjazne środowisko i czerpać korzyści z ich obecności. Będzie przy tym dużo pracy, nie da się ukryć. Ale prawdę mówiąc - nie możemy się doczekać. W końcu zapylacze są w potrzebie! Jesteśmy właśnie w trakcie ustalania ostatnich szczegółów
z pierwszym Ośrodkiem Doradztwa, i mamy nadzieję na udaną współpracę z kolejnymi Ośrodkami.

Wierzymy, że szkolenia dla Doradców Rolnych to najbardziej efektywny sposób na poszerzenie świadomości rolników - najbardziej chcielibyśmy zapukać do każdych drzwi z osobna i godzinami rozprawiać o tym, jakie zapylacze są pożyteczne :) ale ponieważ to niewykonalne, przekazujemy pałeczkę mądrym osobom, które codziennie są w kontakcie z rolnikami i dotrą do nich z naszymi materiałami. W końcu im więcej pszczoły będą mieć sojuszników, tym lepiej dla wszystkich!

To wszystko - prowadzenie na przestrzeni lat (od 2014!) badań rzepaku, podsumowanie ich w formie raportu, szkolenia w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego i przygotowanie dedykowanych rolnikom materiałów edukacyjnych - jest możliwe dzięki Tobie. To ogromny zaszczyt, móc działać dla zapylaczy w naszym wspólnym imieniu i niezwykle mnie cieszy, ile razem jesteśmy w stanie zrobić. Bardzo Ci za to dziękuję!

Pozdrawiam serdecznie

Dominika Sokołowska
Greenpeace Polska

Pszczoły.png
Pszczoły.png

Zdjęcia od naszych czytelników

Domek dla owadów zainstalowany przez Bartka

i jego Dziadka

na działce

domek_dla_owadów.png
bottom of page